Започва регистрацията за конкурса „Наградите на БАИТ“ за 2023 г.

От името на Българската асоциация по информационни технологии (БАИТ) отправяме покана към всички преподаватели, студенти и ученици да се включат в конкурса Наградите на БАИТ за 2023 г. за значим принос за развитието на информационните и комуникационни технологии.

Преподавателите и студентите имат възможност да кандидатстват в две от категориите – Образователна награда и Младежка награда.

!!! Регистрацията е безплатна!

Образователната награда тази година търси да отличи:

• компании, които активно си сътрудничат със средни училища по проекти като предоставят свои служители като помощник учители в училища и/или създали своя методика, учебна програма, курс за учители за практическо обучение в компаниите;
  • иновативни интегрирани програми между висши училища и компании за подготовка на ИКТ кадри;
  • иновативни интегрирани програми между висши училища с различен профил – технически и хуманитарни за обучение на студентите;
  • иновативни интегрирани програми между български и чуждестранни висши училища с различен профил – технически и хуманитарни за обучение на студентите;
  • висши училища, подкрепящи средното образование чрез специално разработени програми за тях и предоставянето на университетски преподаватели за воденето на отделните дисциплини.

Победителите досега в тази категория:

• 2022г. – Висше училище по телекомуникации и пощи за Интердисциплинарните бакалавърски програми;
  • 2021 г. – АБИЛИТИКС ООД за онлайн платформата „Чатмат“;
  • 2020 г. – Георги Германов, ученик от СПГЕ „Джон Атанасов“, който преподава роботика, електроника и 3D принтиране;
  • 2019 г. – Znam.be, платформа за ранно кариерно ориентиране;
  • 2018 г. – Професионална гимназия по компютърно програмиране и иновации, гр. Бургас;
  • 2017 г. – Министерство на образованието и науката за Образователна платформа „ТВОЯТ ЧАС“;
  • 2016 г. – Софтуерен университет ООД;
  • 2015 г. – Враца Софтуер Общество;
  • 2014 г. – Софтуерен университет ООД;
  • 2013 г. – Уча.се;
  • 2012 г. – Академия Телерик;
  • 2011 г. – Нимеро ЕООД.

В категорията „Младежка награда“ могат да участват студенти и ученици, самостоятелно или в екип, които се обучават в българско учебно заведение и имат създадена собствена разработка/продукт въз основа на ИКТ.

Победителите досега в категорията:

• 2022 г. – Тонислав Троев, студент в ШУ „Епископ Константин Преславски“ с Платформа за автоматизирани тестове;
  • 2021 г. – Антония Митева и Румяна Иванова, ОУ „Александър Георгиев-Коджакафалията“, гр. Бургас с проекта Shopping Energy;
  • 2020 г. – Радостин Чолаков /ученик/, МГ „Акад. Кирил Попов“, гр. Пловдив с иновативния проект “АзБуки.ML;
  • 2019 г. – Теодор Тодоров /ученик/ и Йордан Цветков /ученик/;
  • 2018 г. – Енчо Шахънов /ученик/;
  • 2017 г. – Илиян Кордев /ученик/;
  • 2016 г. – Звездин Бесарабов /ученик/;
  • 2015 г. – ИКТ клуб с проекта „Умна ръкавица“– Valkyrie;
  • 2014 г. – Иван Атанасов от  Университет по библиотекознание и информационни технологии /студент/;
  • 2013 г. –  екип от МГУ и Десислав Кузманов от ТУ София;
  • 2012 г. – Денислав Лефтеров от ПУ и Здравко Велинов от ТУ София;
  • 2011 – екип от МГУ.

Номинираните в това издание на конкурса ще получат възможността да се представят с кратко видео по време на церемонията. Видеопредставянето следва да е с продължителност до 30 секунди и да представя проекта на номинирания. Изискванията за видеоклип са налични на сайта на Наградите (https://bait-awards.bg/pages/Nominated/) .

Конкурсът тази година ще се проведе за 13-ти път, а отличените в него ще получат пакет за обучение в цялостна програма за Agile Project Management, която включва 10 семинара с фокус върху различна тема от сферата на управление на проекти с гъвкави методологии, осигурен от bTalks. За победителите са предвидени и годишни абонаменти за правноинформационни системи „Сиела Норми“ и ваучери, за чиято стойност спечелилите ще могат да закупят книги от книжарници „Сиела“.

Краен срок за регистрация за участие: до 24.00 ч. на 15 декември 2023 г.

Регистрационната форма и регламентът на конкурса са публикувани на сайта на Наградите.

Тази година конкурсът е със специалното участие на Христо Борисов, съосновател на първата българска компания-еднорог, оценена на 1 млрд. долара, Payhawk. Церемонията за връчване на наградите ще се състои през м. февруари 2024 г.

Христо Борисов ще даде начало на церемонията с вдъхновяващи думи, като накрая ще връчи и Наградата за специален принос на отличения в 13-ото издание на конкурса.