За рубриката „Работодателят отблизо“ отговорите на въпросите ни даде Лиляна Томова, Internal Communications & Talent Development в Nemetschek.
Разработване, продажби и внедряване на софтуерни продукти
Приятна, приятелска, неформална. Офис пространствата постоянно се обновяват. Фирмата разполага с йога стая, фитнес, помещение за забавления и отдих (с джаги, тенис маса, билярд, маси за шах и табла, легла за ползотворна дрямка), а до там се стига с пързалка. Има няколко кухни, в които може да си направиш кафе, капучино, чай, фреш или пък да си притоплиш храна и да хапнеш. Ежеседмично се осигуряват плодове, а всеки втори вторник от месеца е така наречения Banitsa Day. 😉 Всеки месец се организират активности (рафтинг, покоряване на връх, разходка със снегоходки, катерене и др.), провеждат сеспортни турнири, тийм-билдинги и фирмени партита. Организират се обучения и посещения на конференции, както и се осигурява достъп до огромни e-learning системи за самостоятелно обучение. Държи се на качествено свършената работа в срок, както и на добрата комуникация и екипност.
…отговорно отношение, готовност да учат много, логическо мислене, потенциал за развитие, ентусиазъм да се занимават с конкретното нещо, или както ние го наричаме „блясък в очите“. 🙂
…е добре да бъдат описани натрупаните знания и умения, учебния и извънкласен опит (проекти, разработвани вкъщи или във връзка със странични инициативи). Кандидатът е добре да обърне внимание на своите постижения (всеки човек има такива), като е препоръчително да бъде конкретен и да дава примери. Добре е да покаже сподели за своите интереси и хобита, на какво държи – бъдещият работодател търси хора, които биха отговаряли на неговата корпоративна култура. Нека кандидатът обърне внимание контактите му да бъдат актуални (телефон и e-mail), както и да бъде описано придобитото образование, започвайки от най-скорошното или най-релевантното.
…че човекът наистина иска да бъде част от компанията или да се занимава с конкретното нещо. В противен случай е по-добре да се кандидатства без мотивационно писмо, отколкото да се изпрати шаблонно такова.
…дейността, с която ще се занимава.
…добре усвоени знания, добри комуникационни умения, разработени странични проекти, добра информираност относно дейността на фирмата.
…уверено. Ако не знае нещо, си признава и споделя своите разсъждения по въпроса.
… отвореност, искреност и честност. Няма смисъл да се лъжем, защото след старта на стажа/работата всичко излиза наяве. Не е задължително човек да знае всичко – по-важното е да покаже, че иска да се учи, и че има потенциала да го направи.
… да идва на интервю без предварителна подготовка – нека „си напише домашното“. Тук може да прочете малко повече за предварителната подготовка за интервю:
http://www.nemetschek.bg/interns-cheat-sheet/ Освен това не бива да забравя, че не само работодателят избира него, но и той избира работодателя. Нека попита интервюиращите за нещата, които са му важни.
… е без значение.